GUS Portal Geostatystyczny GUS Portal Geostatystyczny

F.A.Q. (Najczęściej zadawane pytania)

1. Czy w Portalu Geostatystycznym prezentowane są wyłącznie z dane BDL?

W Portalu Geostatystycznym na chwilę obecną udostępnione zostały dane pochodzące z Banku Danych Lokalnych (BDL).

2. Czy dostęp do danych udostępnionych w Portalu Geostatystycznym jest nieodpłatny i w jakim zakresie dane mogą być wykorzystywane?

Dostęp i korzystanie z usług danych przestrzennych udostępnionych w Portalu Geostatystycznym jest powszechny i nieodpłatny. Prezentowane w Portalu opracowania statystyczne na podstawie danych przestrzennych mają charakter wyłącznie poglądowy i nie mogą być traktowane jako dokument oficjalny. Zapisy dotyczące korzystania ze zbiorów i usług danych przestrzennych Portalu Geostatystycznego zawarte są w Regulaminie https://portal.geo.stat.gov.pl/regulamin/.

3. Jak rozwiązać problem z ładowaniem aplikacji mapowej Portalu Geostatystycznego?

Należy wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki (cache) i przeładować aplikację. W przeglądarce Mozilla Firefox należy na pasku narzędziowym uruchomić „Historia”, a następnie „wyczyść historię przeglądania…” (lub skrótem klawiszowym wywołać Ctrl+Shift+Del), a następnie w Szczegółach zaznaczyć „Pamięć podręczna” i wywołać „Wyczyść teraz”.

4. Jak usunąć symbol braku danych z legendy?

Gdy w legendzie pojawił się symbol braku danych, a dane na mapie są widoczne dla wszystkich jednostek, możesz go wyłączyć z wyświetlania. W tym celu musisz wyłączyć ją w warstwie Symbolizacja poprzez przesunięcie przycisku suwaka „Symbol braku danych” Symbol braku danych w lewo w celu dezaktywacji.

5. Jak przygotować wizualizację ze swoich danych?

Zapoznaj się z instrukcją, w której krok po kroku opisaliśmy jak przygotować wizualizację ze swoich danych.

6. Dlaczego nie generuje się żaden rodzaj prezentacji?

Dla wielu tematów, zwłaszcza z bieżącego roku, wygenerowana przez Ciebie prezentacja może składać się z wyłącznie z diagramów, które w legendzie opisane są jako „Brak danych”. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy w Banku Danych Lokalnych dane z wybranego tematu zostały już opublikowane. W tym celu udaj się na stronę: GUS – Bank Danych Lokalnych (stat.gov.pl) i sprawdź jaki stan ma wybrana przez Ciebie kategoria / grupa / podgrupa tematyczna – „Zasilone”, „Zasilone częściowo”, „Nie zasilone”. Znajdziesz tam również planowaną datę udostępnienia. Możesz sprawdzić poprawność swojej przygotowanej prezentacji dla innych lat, jeżeli są dostępne dla interesującego Cię tematu.